Skip to main content
Paul Banks & Martin Andersen

Paul Banks & Martin Andersen

Paul Banks & Martin Andersen

Torsdag d. 22. maj kl. 19:00
På Caféscenen
Find billetter her

Først var de fire, så blev de tre, og nu er de to.

For små 50 år siden, i midten af 1970’erne begyndte guitaristen, sangskriveren og sangeren Paul Banks og mundharpespilleren Jørgen Lang at spille sammen. Efter et par år stødte violinisten Martin Andersen til, og i 1980 blev kontrabassisten Hugo Rasmussen bandets fjerde medlem. Sammen skabte de en lyd, som på samme tid var kammermusikalsk, energisk og baseret på en stor grad af kollektiv improvisation. En akustisk roots-baseret musik med ørerne på stilke, som man kunne lytte eller danse til efter behag og med jazzens frie element af opfindsomhed i nuet.

Ved en TV-optagelse døbte multikunstneren Ole Fick orkestret ”Paul Banks & hans musikorkester”, hvilket lynhurtigt blev til MusikOrkestret. Med store pauser ind i mellem, spillede MusikOrkestret sammen de næste fire årtier indtil Hugo Rasmussens død i 2015, hvorefter de tre andre fortsatte som trio. MusikOrkestrets sidste udgivelse var LP’en ”Twostep” fra 1984, for orkestret har altid været et udpræget live orkester. Det er et kærlighedsprojekt – et slags familieprojekt - som går under popkulturens og mediernes radar, men alligevel altid trækker folk til, for hver koncert er en unik og vedkommende oplevelse. Da Jørgen Lang døde i 2024, var Paul og Martin derfor ikke i tvivl om, at de ville fortsætte som duo.

Dette duosamarbejde er derfor ikke en sørgelig historie om de sidste overlevende. Det er tværtimod historien om to aldrende musikere, som har lært hinanden indgående at kende og stadig er nysgerrige på at videreudvikle den musikalske samtale, de elsker og har brugt en menneskealder på at findyrke.

Begge musikere er kendt for at have deres helt egen tilgang til deres instrumenter: Pauls guitar skiftevis fylder som et orkester eller bliver spinkel og intim, mens Martins drømmeviolin fletter ind og ud af musikken eller driver den frem i eksplosioner.

Duoens koncerter byder på sange fra hele deres musikalske liv – gamle samt helt nye, og alt det der ligger i mellem.

 

Arrangør:

Farum Kulturhus

Back to top